Samouk II. Tipy a rady, jak se učit psát v cizím jazyce.
- kkletstalk
- 9. 3. 2023
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 23. 6. 2023
Učení jazyků je komplexní záležitost. Abychom byli schopni porozumět a komunikovat, nesmíme při studiu vynechat ani jednu dovednost z těchto čtyř.
Čtení - psaní - porozumění - mluvení.
V prvním díle této minisérie o samoučení jsem vám napsala tipy, jak pracovat na zlepšení čtení. Dnes se zaměřím na druhou dovednost v pořadí, psaní. Ze zkušenosti bych řekla, že je to nejméně oblíbená činnost studentů. Respektive záleží na zadání. Doplňovačky a zábavné formy diktátu nejsou většinou problém. Když má ale student napsat trochu delší text, často to odkládá, co to jde. A já tomu rozumím, nejsem jiná.
U psaní nejde pouze o to vzít si tužku a papír a něco napsat. Je potřeba vymyslet, co napsat, uspořádat myšlenky tak, aby nám na to stačila naše znalost cílového jazyka, a pak teprve začít psát. A to celé zabere dost času a je to „bolavé“ :-). Samozřejmě jsou i výjimky a studenti, kteří píšou rádi, dobrovolně a často. Těch je ale rozhodně menšina.
Takže jak na to? Jak se donutit k této aktivitě a trénovat i psaní? Protože psaní není pouze o tom, co znám za slovíčka, ale i o slovosledu a pravopisu. A ten konkrétně v češtině rozhodně není jednoduchý.
Pojďme se podívat na to, jaké jsou například možnosti:
Začněte úplně krátkými texty nebo jen slovíčky. Zapisujete si do papírového diáře nebo do kalendáře v telefonu? Pište to v cílovém jazyce!
Pokud máte možnost, pište sms v cílovém jazyce. A pokud zrovna nemáte nikoho, komu byste psali, existuje na to i aplikace, kde vytváříte imaginární dialogy. Aplikace se nazývá TextingStory.
Pamatujete, jakou jste měli radost, když vám někdo poslal pohled? Já tedy ano. A přitom na pohled stačí pár slov, pár vět. Udělejte někomu radost (nebo i sobě :-)) a pošlete pohled z každého výletu. Navíc teď už ani nemusíte fyzicky na poštu, ale v aplikaci České pošty pohled vytvoříte a oni ho vytisknou a doručí.
Využijte každou příležitost. Napište pozvánku na jakoukoli událost, přání k narozeninám, PFko, vyplňte nějaký formulář..
Jsou slova, ve kterých stále chybujete a nemůžete si je zapamatovat? Vytvořte si svůj slovní mrak v aplikacích jakou jsou Word Art, Word Clouds apod. Jednoduše si napíšete vybraná slova, upravíte vzhled, necháte aplikaci udělat svou práci a můžete si to vytisknout a mít stále na očích.
Napište dopis svému budoucímu JÁ. Dopis můžete někam uložit a za čas se na něj podívat. Bude zajímavý nejen obsah, ale i vaše zlepšení v cílovém jazyce. Můžete i využít aplikaci FutureMe, kde to napíšete formou e-mailu a za čas vám e-mail přijde.
Jak vidíte, možností je spousta, toto je jen několik příkladů. Některé jsou více a některé méně kreativní. Všechny ale splňují požadavek - musíte psát.
A pokud se vám mé tipy líbí, ale i tak nevíte, kde začít a jak na to, koukněte na náš program pro samouky a my vás tím rády provedeme, aktivity pro vás připravíme a budeme vás podporovat a motivovat.
Comments